Jeśli chcesz, aby twoje dziecko rozpoczęło przygodę z czytaniem, to zacznij od komisów dla najmłodszych. Upieczesz wówczas kilka pieczeni na jednym ogniu. Kupując komiks dla dziecka – połączysz naukę czytania, będziesz rozwijać wyobraźnię pociechy oraz zapewnisz jej dużą dawkę dobrej zabawy.

Co daje czytanie komiksów przez dzieci?

Czym są komiksy? Tego nie trzeba tłumaczyć chyba nikomu. Wszyscy mieli z nimi do czynienia i wielu z nas zaczytywała się nimi bez opamiętania. Dużo obrazków, mało tekstu, ekscytująca fabuła i szybko zmieniająca się akcja — to wszystko zachęcało do czytania i sięgania po kolejny egzemplarz.

Dlatego chciałbym zachęcić Cię do tego, byś wprowadził dziecko w świat obrazków z dymkami. Komiksy dla dzieci to wiele korzyści, które mogą przełożyć się na ich rozwój. Oto 7 bardzo istotnych powodów, dla których warto, aby Twoje dziecko czytało komiksy.

 1. Uczy czytania – komiksy dla dzieci mają bardzo mało tekstu. Tak więc dając je swojemu dziecku, ułatwiasz mu uczenie się czytania. Dodatkowo historia opowiedziana za pomocą obrazka zachęca dziecko do czytania – chęć poznania szczegółów akcji.
 2. Rozwija percepcję wzrokową i spostrzegawczość – niejednokrotnie jeden obrazek niesie za sobą wiele treści. Przeglądając te obrazy, dziecko za każdym razem może dostrzec zupełnie coś innego.
 3. Skupienie uwagi – dziecko chętniej skupia się, gdy jest zaciekawione tym, co robi. Komiksy dla dzieci z pewnością potrafią skutecznie zatrzymać uwagę dziecka.
 4. Rozwijanie wyobraźni – dziecko oglądając obrazki komiksowe, może bardziej wczuć się w historię, którą poznaje. Może intensywniej wyobrazić sobie świat, który jest mu pokazany.
 5. Estetyka i poczucie piękna – maluch poznaje świat grafiki. Zaczyna dostrzegać mniej i bardziej wartościowe treści. Wyrabia w sobie poczucie smaku.
 6. Dobra zabawa – komiks dla dziecka zapewni zawsze dużo radości i pozytywnych przeżyć, gwarantując w ten sposób dużo wartościowej zabawy.
 7. Można je czytać po kilka razy – dobre komiksy nigdy się nie nudzą. Można je czytać wiele razy i zawsze będą sprawiały małemu odbiorcy dużo radości.

Co jest ważne przy wyborze pierwszych komiksów dla naszych dzieci?

Świat komiksów dla dzieci jest bardzo duży. Z reguły wydawcy dbają o jakość pod względem graficznym i tekstowym. Czasami bardzo ciężko jest wydobyć perełki w tak dużej ilości tytułów. Moim zdaniem najlepsze komiksy dla dzieci powinny charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami.

 • Treści – ważny jest przekaz, czyli to co chcesz zaszczepić w dziecku, co mu przekazać? Jeśli mają to być takie wartości, jak szacunek do drugiego człowieka, przyjaźń, czy altruizm to szukaj komiksów, które będą na to ukierunkowane. Znowu, gdy będziesz chciał, aby dziecko dobrze się bawiło podczas lektury, to będziesz preferował komiksy dziecięce, które są pełne wesołych przygód, śmiechu i radości.
 • Autor – jeśli znamy jakiegoś autora, to z pewnością łatwiej będzie nam sięgnąć po jego publikacje. Czasem warto też poszukać lub zapytać. Fani komiksów, rodzice na różnych forach, czy społeczności internetowe bardzo chętnie dzielą się wiedzą na ten temat.
 • Estetyka i oprawa graficzna – komiksy, które chcesz zaproponować dziecku, powinny przemawiać do jego wyobraźni. Komiksy to przede wszystkim obraz i ważne jest, by ten obraz wywoływał u dziecka pozytywne skojarzenia, aby nie niszczył jego wrażliwości. Jako rodzic z pewnością będziesz wiedział, co jest właściwe Twojemu dziecku.
 • Prostota – komiks dla dziecka powinien mieć mało tekstu, bardzo przystępne, proste i przemawiające do dziecka grafiki. Ważne jest też, by fabuła była wciągająca i mało złożona.
 • Pozostawiające niedosyt, chęć do sięgnięcia po więcej – jeśli chcemy, aby dziecko często wracało do komiksów, nawet tych, które już przeczytało, staraj się wybierać komiksy, które będą pasowały do jego wrażliwości i zainteresowań.

Pierwszy komiks dla dziewczynki – TOP 3

Komiks dla dziewczynek, to bardzo często przygody małych bohaterek, z którymi młode czytelniczki chętnie się utożsamiają. Biorą z nich przykład i chcą wspólnie przeżywać chwile, które przedstawione są na kartkach komiksów. Opowiadania te bardzo często pokazują też rozterki i problemy, z jakimi spotykają się dziewczynki, które sięgają po te książki.

Oto trzy polecane przeze mnie komiksy dla dziewczynek, które z pewnością pokażą świat komiksów z bardzo dobrej strony:

Malutki Lisek i Wielki Dzik (seria) – Berenika Kołomucka

Fascynujące przygody dwojga przyjaciół – Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika. Ich przygody z pewnością zainteresują małe czytelniczki. Autorka bardzo czule opowiada o przygodach dwojga przyjaciół, o ich dylematach i tym, jak dzielnie sobie radzą z trudnościami.

Kamila i Konie – Lili Mesange, Stefano Turconi

Kamila wraz ze swoją siostrą mnóstwo czasu spędzają w towarzystwie koni. Dziewczynki przeżywają mnóstwo przygód, uczą się opiekować zwierzętami i przygotowują się do zawodów jeździeckich. Komiks pełen zabawnych perypetii, pięknie narysowany i napisany.

Gabi i Gator – James Burks

Wspaniała opowieść o przyjaźni, wzajemnej pomocy i akceptacji. Mała Gabi, która nie jest lubiana i rozumiana przez rówieśników poznaje Gatora. Gator to wielki i na pierwszy rzut oka straszny aligator, który też jest samotny i też nie ma przyjaciół. Ta dwójka musi stawić czoła wielu przygodom, które dadzą wiele radości małym czytelnikom.

Pierwszy komiks dla chłopca – TOP 3

Komiks dla chłopca to z pewnością ma być niesamowita przygoda, gdzie każda chwila trzyma w napięciu. Ważne jest jednak i to, aby historie tu pokazane uczyły empatii, szacunku i otwartości na drugiego człowieka. Z pewnością przełoży się to na jego codzienność.

Oto moja propozycja komiksów dla chłopca, które będą dobrą zachętą na początek przygody z tym rodzajem książek:

Detektyw Miś i Zbyś na tropie – Piotr Nowacki, Maciej Jasiński, Tomasz Kaczkowski

Miś Zbyś i jego wierny przyjaciel Borsuk Mruk to zgrana para detektywów – najlepszych w swoim fachu. Mają mnóstwo przygód, które nieustannie trzymają w napięciu. Dodatkowym atutem komiksów z tej serii jest także to, że są bardzo kolorowe, pełne dobrego humoru i zagadkami, które pomaga rozwiązywać sam czytelnik.

Ostatni Żubr – Tomasz Samojlik

Jest rok 1919, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i po zakończeniu I Wojnie Światowej. Puszcza Białowieska jest zniszczona i pod wielkim znakiem zapytania stoi los żubrów w podbiałowieskich lasach. Poruszająca historia małego żubra, który ma odegrać wielką rolę w powrocie tych wspaniałych zwierząt do Puszczy Białowieskiej.

Przygody Smerfów – Peyo

Smerfy to bohaterowie, których nie trzeba przedstawiać. Warto jednak zapoznać się z komiksami z tej serii. Poruszające, pełne zabawnych i pouczających historii, które rozbawiają aż do łez.

Czytajcie Komiksy!

Podsumowując, komiksy dziecięce to świetny pomysł nie tylko na początek przygody z czytaniem. Świat obrazków z dymkami zawsze wywołuje w czytelnikach wiele pozytywnych emocji i rozwija wyobraźnię. Jednym zdaniem: czytajcie komiksy i zachęcajcie do tego dzieci! To po prostu dobrze spędzony czas.

Podobne wpisy