Powszechnym jest stwierdzenie, że dzieci nie czytają książek. Nie da się z tym nie zgodzić. Źródła problemu nie należy szukać wśród dzieci, lecz wśród dorosłych. Przykład idzie z góry. Jeżeli rodzic nie czyta zbyt wielu książek i nie czyta dziecku od jego pierwszych tygodni życia, to nie możemy zarzucać dzieciom, że aktualne statystyki niskiego poziomu czytelnictwa są ich winą. Ponadto, nie każdy rodzic wie, jak ważne jest czytanie dzieciom i ile ma zalet.

Jak rozbudzić chęć czytania książek u dzieci?

Trend nieczytania mnoży wady: problemy z koncentracją, słabsze zdolności komunikacyjne, ograniczony zasób słownictwa, czy brak wyobraźni. To są skutki nieczytania (lub czytania coraz mniejszej ilości) książek, zarówno przez dzieci jak i dzieciom.

Powyższe wydaje się być wystarczającymi powodami, aby zaszczepić w dziecku chęć czytania książek. Jak to zrobić? Czytaj dziecku od pierwszych dni jego życia. Nawet wtedy, kiedy wydaje Ci się, że maluch nic nie rozumie. Kształtujesz wtedy Wasz własny rytuał, dobry nawyk. Z czasem, zwyczajne czytanie ewoluuje do opowiadania o obrazkach, powtarzania przez dziecko słów, nauki składania liter, a następnie przechodzi w samodzielne czytanie.

Gdy rodzic aktywnie spędza czas ze swoja pociechą, wspiera je w rozwoju. Przygodę z czytaniem można zacząć od niedużej, klasycznej książki dla dzieci, która zawiera dużą ilość pięknych ilustracji. Starszym dzieciom warto zaserwować bajki i opowiadania, które bardziej angażują wyobraźnię.

5 korzyści czytania książek małym dzieciom

1. Buduje więź emocjonalną

Przez wspólnie spędzanie czasu (kiedy jesteśmy blisko i tylko dla siebie), pokazujemy dziecku, że jest dla nas ważne. To niesamowicie buduje więzi rodzinne.

2. Stymuluje mózg, rozwija mowę i pamięć

Czytanie absorbuje wiele obszarów mózgu, które odpowiadają za widzenie, przyswajanie wiedzy i nowych pojęć oraz za język. W ten sposób pracujemy nad rozwojem nowych połączeń nerwowych, czyli nad umysłem, który chłonie wiedzę. Mimo, że początkowo wydawać się może, iż czytanie dzieciom jest nieefektywne, to należy uświadomić sobie, że dziecko musi nauczyć się rozumieć mowę, żeby mogło mówić. Im więcej styczności z językiem, tym lepiej będzie sobie z tym radziło.

3. Rozwój wyobraźni i ciekawości świata

Pobudzanie kreatywności dziecka w życiu codziennym jest bardzo istotne.  Książki stymulują wyobraźnię, zachęcają dzieci do analizowania opisanych zdarzeń bohaterów oraz do dopisywania dalszego ciągu zdarzeń. Dlatego tak ważne jest, by wybierać mądre książki dla dzieci.

4. Przewodnik etyczny

Książki dla małych dzieci, w których  przygody (i wybory) bohaterów pomagają maluchom kształtować ich wrażliwość są bezcenne. Dzięki nim dzieci odróżniają dobro od zła, potrafią argumentować podjęte decyzje i działania, uczą się wyrażać akceptację lub sprzeciw, a także odkrywają inne punkty widzenia.

 5. Przygotowuje do samodzielnego czytania

Jeżeli dziecko ma styczność z literaturą, to wcześniej nauczy się samodzielnie czytać i jest większa szansa, że ta czynność będzie mu się dobrze kojarzyć. Oznacza to, że w pewnym stopniu kształtujemy w naszym dziecku przyszłego czytelnika.

3 korzyści czytania książek przez starsze dzieci

1. Buduje postawę obywatelską oraz pewność siebie

Badania wskazują, że dzieci i dorośli czytający książki mają większą łatwość wypowiadania się, są bardziej elokwentni, poszerzają swoje horyzonty. Łatwo nawiązują znajomości, ponieważ potrafią (i mają o czym) rozmawiać. Są również bardziej zaangażowani w sprawy kulturowe i społeczne.

2. Zapewnia rozrywkę

Książki dla dzieci są ciekawe, wciągające, zabawne. Wzbudzają emocje i pozwalają efektywnie wykorzystać czas. Przede wszystkim są niezrównaną alternatywą dla Internetu, co może uchronić dziecko przed uzależnieniem od cyfrowych mediów.

3. Poprawia samopoczucie

Udowodniono, że czytanie książek przez dzieci i dorosłych odpręża, uspokaja. Pozwala też oderwać się od rzeczywistości i poprawia jakość snu.

Poszukuj ciekawych i wartościowych książek dla chłopców, dziewczynek, dla młodzieży i bądź wzorem do naśladowania. 

Podobne wpisy